Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Na co się zdecydować?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej firmy. Przedsiębiorcy jednak zdecydowanie chętniej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą niż spółkę z o. o. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźmy, jakie są wady i zalety wspomnianych form prowadzenia działalności?

Koszty założenia własnej firmy

Każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na założenie własnego biznesu na początku bierze pod uwagę koszty z tym związane. Utworzenie spółki z o.o. wiąże się z opłatami początkowymi – rejestracja w KRS (500 zł) i zgłoszenie w MSiG (100 zł). Kolejne opłaty dotyczą zawarcia umowy (tutaj koszty związane z notariuszem) oraz wniesienia kapitału zakładowego (minimalna kwota 5000 zł).

Osoba, która decyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie musi rejestrować jej w KRS oraz zgłaszać w MSiG, w związku z czym koszty początkowe są mniejsze niż w przypadku spółki z o.o. Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się tylko poprzez złożenie wniosku o wpis do CEiDG, z którym nie wiążą się żadne opłaty.

Opodatkowanie

Jeśli chodzi o spółkę z o.o., to podlega ona podwójnemu opodatkowaniu zysku – podatek CIT i podatek PIT. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą podlega jedynie podatkowi PIT (ma prawo do wyboru formy opodatkowania).

Składki ZUS

Udziałowiec w spółce z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi odprowadzać składki (około 1000 zł).

Ponoszenie odpowiedzialności za zobowiązania

Partnerzy spółki z o.o. nie odpowiadają za jej zobowiązania. Mogą stracić jedynie tyle, ile wynosił ich początkowy kapitał zakładowy. Z kolei przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem.

Księgowość

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą ma możliwość wyboru pomiędzy prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów a księgami rachunkowymi. W spółce z o.o. jest konieczność prowadzenia pełnej księgowości. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem może być zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Mamy taką usługę w swojej ofercie. Zewnętrzna księgowość polega na zleceniu prowadzenia rachunkowości innej wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmie. Taka opcja pozwala na redukcję kosztów, ale także oszczędność czasu.

Sprzedaż gotowych spółek

Zakładanie spółki jest procesem, który może trwać kilka tygodni. Sprzedaż gotowych spółek jest ciekawą usługą, która pozwala na skrócenie tego czasu do kilku godzin. Gotowa spółka posiada wszystkie niezbędne dokumenty i jest przygotowana do potrzeb kupującego.

Wirtualne biuro – siedziba dla Twojej firmy

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się oczywiście z posiadaniem adresu firmy. Wielu przedsiębiorców decyduje się dziś na skorzystanie z usługi wirtualnego biura. E-biuro to adres, pod którym rejestruje się konkretną działalność, ale nie musi ona fizycznie pod nim funkcjonować. Firmy, które świadczą tego typu usługi wynajmują powierzchnię, a następnie podnajmują ją innym firmom, które mogą być zarejestrowane pod tym adresem.

Wielu przedsiębiorców nie decyduje się na spółki, ponieważ boi się większych kosztów, szczególnie związanych z prowadzeniem księgowości. Jednak dobra obsługa księgowa może wbrew pozorom przynieść duże oszczędności. Własna działalność gospodarcza jest dobrą opcją ze względu na mniejsze koszty początkowe, ale wiąże się niestety z pełną odpowiedzialnością za duże zobowiązania. Każda z form ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, która z nich będzie najlepsza dla nas.