Jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka

Prowadzenie własnej działalności jest świetną opcją, kiedy masz swoje zainteresowania czy hobby, które chciałbyś zamienić w zarobki. Możesz sam decydować o tym, jak prowadzić firmę, jak ją rozwijać, a także w jakich godzinach pracujesz czy kiedy wyjedziesz na długo wyczekiwany urlop. Jednak działalność działalności nierówna, bowiem do wyboru masz zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i sześć typów spółek. Na co więc się zdecydować?

Podstawowe pytanie stojące przed każdym przyszłym przedsiębiorca dotyczy rodzaju działalności, jaką powinien założyć. Wybór najlepszej dla nas działalności ściśle zależy oczywiście od tego, co będzie robić, czym nasza firma będzie się zajmować oraz czy chcemy mieć wspólników, czy wolimy działać sami. Wpływ na tę kwestię ma również specyfika branży, w jakiej będziemy działać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeśli wiemy, że będziemy zajmować się firmą w pojedynkę, warto postawić na jednoosobową działalność gospodarczą, szczególnie w przypadkach, gdy chcemy świadczyć innym swoje usługi. Będzie odpowiednim wyborem także wtedy, gdy nie będziemy robić ryzykownych inwestycji, ponieważ w przypadku zadłużenia ryzykujemy tu całym swoim majątkiem. Za potencjalne niepowodzenia firmy odpowiadamy my oraz małżonek w przypadku wspólnoty majątkowej, więc warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Niewątpliwą zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, że jej założenie jest proste – wniosek można złożyć przez Internet – oraz nie generuje kosztów. Firma zaczyna działać już tego samego dnia, w którym złożymy podpisany wniosek.
Stosunkowo niskie koszty prowadzenia księgowości w tej formie działalności gospodarczej to także plus. Obsługa taka wynosi około 120 zł miesięcznie. Początkowo także składki na ZUS nie są wysokie, jednak po okresie preferencyjnym trwającym dwa lata wzrasta do około 1000 zł miesięcznie, co nie jest już kwotą niską.

Działalność jednoosobowa

Wbrew pozorom, spółkę także może prowadzić jedna osoba. W wypadku, gdy chcesz założyć spółkę i prowadzić ją sam, wybierz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej staje się coraz bardziej popularna wśród osób marzących o własnej firmie. Jej założenie jednak jest nieco bardziej skomplikowane niż założenie jednoosobowej działalności, wymaga bowiem spisania aktu założycielskiego oraz złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Można też wybrać opcję rejestracji spółki przez Internet, co wiąże się z opłatą za wpis do KRS, lub powierzyć to zadanie firmie specjalizującej się w tego typu usługach takiej jak nasza. W każdym wypadku jednak należy pamiętać o wniesieniu kapitału zakładowego spółki, który można potem wykorzystać na wyposażenie biura czy inne potrzeby.

Spółka z o.o.

Kwestia finansowa wygląda w przypadku spółek z o.o. nieco inaczej. Księgowość prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych i jest bardziej skomplikowane, a co za tym idzie droższe niż w przypadku jednoosobowej działalności. Jest też jednak bardziej dokładne. Kolejną różnicą jest to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną, odpowiada zatem sama za siebie, a udziałowcy ponoszą ryzyko utraty kapitału wniesionego na początku. Nie ryzykują jednak w żaden sposób majątkiem osobistym. Warto także zaznaczyć, że spółka, jako osobowość prawna, nie jest zobowiązana do opłacana składek na ZUS.

Co wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co wybrać i jaką formę prawną nadać swojemu biznesowi. Wszystko zależy od tego, co chcemy robić i jak w przyszłości rozwijać firmę. Jeśli wiemy, że będziemy działać sami, warto wybrać prostą w założeniu i obsłudze jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli jednak mamy w planach rozwój, dobrze wybrać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której w każdym momencie można wprowadzić nowego wspólnika i zyskać tym samym kapitał na kolejne inwestycje.